Săptămâna Francofoniei (17-24 martie 2019)

Elevii claselor a VII-a B și a V-a  A , coordonați de d-na profesoară de limba franceză Robu Livia, au marcat Săptămâna  Francofoniei  (17-24 martie 2019)  prin diferite activități :  

  • Realizarea de desene pe baza celor 10 cuvinte ale Francofoniei propuse pentru analiză în 2019. (clasa a VII-a B)
  • Descifrarea unor șarade în limba franceză, a unor caligrame  (poezii vizuale) de Apollinaire- ca urmare a mesajului  transmis prin cele 10 cuvinte ale francofoniei – literele,  cuvintele, propozițiile  au un sens și … o formă. (clasa a VII-a B)
  • Ziua Francofoniei (20 martie) a reprezentat și un prilej de a-i recompensa pe elevii  care s-au remarcat  prin rezultate deosebite obținute la diferite etape ale olimpiadei de limba franceză în acest an școlar. Elevii clasei a VII-a  B  au primit  medalii, brățări având culorile steagului Franței, măști în culorile steagului României, momentul  premierii aflându-se sub  egida prieteniei  franco-române.
  • Confecționarea   unor afișe pentru a face reclama unui simbol al Franței/al limbii franceze. (clasa a V-a A)

Felicitări tuturor elevilor implicați si mult succes în descifrarea tainelor limbii lui Molière !