Discover, proiect şcolar de vacanţă

Discover, proiect şcolar de vacanţă

Şcoala Gimnazială “Sfântul Grigorie Teologul” din Galaţi nu şi-a închis porţile nici în perioada vacanţei. Timp de 40 de zile, elevii școlii au participat la proiectul Discover Schools, un program de educaţie non-formală în limba engleză, care urmăreşte dezvoltarea abilităţilor socio-emoţionale şi cognitive prin sesiuni interactive, cu tema multiculturalitatea şi dezvoltarea sustenabilă. Copiii au avut ocazia să interacționeze cu studenți din alte țări, care le-au pregătit prezentări despre cultura și obiceiurile din țara de proveniență, precum și ateliere de lucru, în cadrul cărora elevii și studenții au format echipe mixte și au învățat unii de la alții. Toate activităţile au inclus prezentări PowerPoint, muzică şi jocuri distractive, în limba engleză.

VOX-URI

AURA MUŞAT-director, Şcoala gimnazială „Sfântul Grigorie Teologul” Galaţi

COSTIN POPA-coordonator proiect Discover

DIMITRIOS RIGAS-formator, Grecia

Un rol important în implementarea acestui program l-a avut Inspectoratul Şcolar Judeţean Galaţi care a sprijinit desfăşurarea acestui proiect. Programul Discover a fost, este şi va fi gratuit întrucât unul dintre obiectivele acestuia este să fie cât mai accesibil tuturor copiilor.

https://www.nationaltv.ro/stiri/discover-proiect-scolar-de-vacanta