Mediul și elementele chimice

Joi 25.01.2018 am desfășurat activitatea de prezentare a materialelor din cadrul proiectului „Mediul și elementele chimice“. Prezentăriel au fost făcute de grupe de elevi din clasa aVIIIa pentru elevii din clasele a VIIa. (La activitate a participat dna prof. Șoavă Gabriela dna prof Luca Lucheria și mama elevului Baurda Andre)

Elevii au primit ca temă să studieze un element chimic.
De ce învățăm chimie? În ce domenii se aplică cunoștințele de chimie?
Au căutat răspunsuri pe internet, în reviste de științe, în prospecte de medicamente, în cartea de chimie și cea de bucate …
Ce au aflat după munca de „cercetare“ au pus într-un poster, au realizat un experiment și au împărtășit și colegilor din clasa a VIIa. Orientarea în carieră pentru viitorii chimiști, biologi, farmaciști, geologi sau tehnologi poate începe și cu un astfel de proiect.

Fotografia postată de Scoala Gimnaziala "Sfantul Grigorie Teologul" Galati.