Proiectul cultural-educaţional interjudeţean „Promovarea tradiţiilor şi obiceiurilor populare din judeţul Galaţi”

Miercuri, 13 decembrie, şcoala noastră a participat la ultima activitate din cadrul Proiectului cultural-educaţional interjudeţean „Promovarea tradiţiilor şi obiceiurilor populare din judeţul Galaţi”. Alături de noi a fost şcoala parteneră în proiect, Şcoala Gimnazială ”Sf. Trei Ierarhi”, Hanu Conachi.
Presedinta Consiliului Elevilor, Alexia Maria Istrate, a prezentat câteva date despre scoala noastra, apoi patru fete talentate ne-au cântat şi încântat (Erica Maria Stan, Bogdana Deaconescu, Andreea Dragomir si Alexia Istrate), iar, spre final, au luat parte la un atelier despre costumele populare. Cântecul, dansul şi obiceiuri populare (obiceiul suratelor) ale elevilor de la Scoala Trei Ierarhi au adus, de asemenea, bucurie celor din sala „Mihai Eminescu” a Bibliotecii V.A.Urechia. Multumiri tuturor pentru implicare!

Fotografia postată de Scoala Gimnaziala "Sfantul Grigorie Teologul" Galati.