Săptămâna Educației în Tehnologia Computerelor

Săptămâna 4-10 decembrie 2017 este Săptămâna Educației în Tehnologia Computerelor, ocazie cu care și la noi in școală s-a desfășurat o nouă ediție a Hour of Code. Evenimentul se desfășoară anual in peste 180 de țări ale lumii și sprijină ideea că fiecare elev ar trebui să aibă posibilitatea de a învăța tehnologia computerelor, deoarece ajută la dezvoltarea abilităților de rezolvare a problemelor, la dezvoltarea logicii și creativității.
Hour of code este o introducere de o oră in programare, proiectată să deslușească limbajul de programare și să arate că oricine poate învăța elementele lui de bază.
Sub îndrumarea prof. Gabriela Şoavă și cu sprijinul d-nului prof. Sorin Donose, elevii claselor a-VIII-a B și a VII-a B au fost pentru o oră mici programatori.

Fotografia postată de Scoala Gimnaziala "Sfantul Grigorie Teologul" Galati.

Fotografia postată de Scoala Gimnaziala "Sfantul Grigorie Teologul" Galati.