Proiectul interjudețean „Promovarea tradițiilor si obiceiurilor populare din județul Galați”

Bucurii mari pentru copiii noştri au fost astăzi grație implicării în proiectul interjudețean „Promovarea tradițiilor si obiceiurilor populare din județul Galați” în care şcoala noastră parteneră este Şcoala Gimnazială ”Sf. Trei Ierarhi”, Hanu Conachi
Elevii Şcolii Gimnaziale „Sfântul Grigorie Teologul” din Galați, însoțiți de d-na director Muşat Aura şi d-na profesor Tudorie Maricica, s-au bucurat astăzi de ore de excepție petrecute în compania gazdelor din Hanu Conachi. În timpul unei şezători asemenea celor din vremea străbunicilor, aceştia au învățat să coase la etamină, să împletească şi să facă ştergători. Bunicii satului sau părinții copiilor din şcoala gazdă au cântat, au spus ghicitori, au prezentat fel de fel de obiecte tradiționale întâlnite cu decenii în urmă în gospodăriile celor de la țară. Copiii din Hanu Conachi au încântat auditoriul prin colindele tradiționale, s-au împrietenit cu cei din Galați şi le-au insuflat dragostea pentru tradiție şi pentru simplitatea şi frumusețea obiceiurilor noastre. Multe mulțumiri, oameni frumoşi!

Fotografia postată de Scoala Gimnaziala "Sfantul Grigorie Teologul" Galati.

Fotografia postată de Scoala Gimnaziala "Sfantul Grigorie Teologul" Galati.