Ziua internationala a drepturilor copilului

Ziua internationala a drepturilor copilului aniversata anual pe data de 20 noiembrie cu ocazia semnarii Conventiei ONU cu privire la drepturile copilului de catre Adunarea Generala a ONU in 1989 a fost marcata in cadrul activitatii „Să trăim într-o lume care ne respectă drepturile” desfasurata de elevii de la clasele a V-a A și a V-a B indrumati de doamnele profesoare Alcea Gina, Ionescu Cristina, Tudorie Maricica si Deaconescu Mihaela-Maria. Elevii au discutat problematica drepturilor copilului in lume si tara noastra pe baza Convenției ONU cu privire la drepturile copilului si Legii 272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului. Activitatea a urmărit identificarea drepturilor copilului conform documentelor adoptate la nivel național și internațional, identificarea problemelor sociale, numirea unor soluții pentru rezolvarea acestora, conștientizarea necesității respectării drepturilor copilului de către statele lumii.

Fotografia postată de Scoala Gimnaziala "Sfantul Grigorie Teologul" Galati.