19 zile de prevenire a abuzurilor şi violenţei asupra copiilor şi tinerilor

În cadrul campaniei internaţionale anuale ,,19 zile de prevenire a abuzurilor şi violenţei asupra copiilor şi tinerilor’’ în Şcoala Gimnazială ,,Sfântul Grigorie Teologul” Galați s-au desfăşurat activităţi care pot constitui exemple de bune practici de educaţie formală şi nonformală.
Şcoala Gimnazială ,,Sfântul Grigorie Teologul” a participat pentru prima dată la această campanie în acest an şcolar, stabilind o echipă de proiect la nivelul şcolii, cu următoarea componenţă: prof. Alcea Gina-coordonator activități, prof. Deaconescu Mihaela-Maria, prof.înv.primar Crișan Ramona, învățător Nour Maria, prof.înv.primar Zlatan Rodica,prof. Anghelahăr Corina, prof. Ion Gabriel, prof. Ionescu Cristina,prof. Popa Ramona,prof. Șoavă Gabriela și prof. Popazov Mihail. Activităţile desfășurate au fost numeroase și au acoperit toate zilele Campaniei, 1-19 noiembrie 2017. S-au organizat workshop-uri pe această temă și dezbateri constructive ce au avut la bază conversația, brainstormingul, studiul de caz și jocul de rol. Atelierele de creație, întrecerile și competițiile sportive, teatrul școlar, expoziții de scrisori, colaje, postere, concursuri de desene Power-Point și multe alte activități interactive ce vizau caracterul trans- și interdisciplinar au încântat elevii și i-au determinat să se implice activ pentru a identifica modalități de limitare a comportamentelor abuzive.

Fotografia postată de Scoala Gimnaziala "Sfantul Grigorie Teologul" Galati.