Scoala de bani pe roti

„Scoala de bani pe roti”
Coordonatori: Profesor DEACONESCU MIHAELA –MARIA 
Profesor înv.primar ZLATAN RODICA 
Profesor ȘOAVĂ GABRIELA 
Colective de elevi: elevii clasei a-VII-a A și elevii clasei a-III-a B
Strategii: ateliere de lucru, metode active, jocurile, interacţiunea. 
Elevii clasei a-VII-a A însoțiți de prof. diriginte DEACONESCU MIHAELA MARIA au participat la atelierele de lucru din cadrul Programului ”Școala de bani pe roți ” vineri 29.09.2017, iar mai micii lor colegi, elevii clasei a-III-a B împreună cu prof.înv. primar ZLATAN RODICA și profesor ȘOAVĂ GABRIELA sambata 30.09.2017, au beneficiat de atelierele distractive în care au învățat noțiuni financiare de bază. În grupe de câte 10-15 elevi , timp de o oră şi jumătate , copiii au avut oportunitatea să exploreze lumea banilor şi să parcurgă cinci etape ale informării şi conştientizării, toate aceste etape având aliaţi de nădejde: jocurile, interacţiunea şi voia bună. În timpul atelierului, care s-a desfăşurat într-un camion inedit, elevii au investigat categoriile de cheltuieli şi bugetul personal.